دانلود متن کامل پایان نامه حقوق

رویکرد ایران به کنوانسیون 1982 حقوق دریاها و علل عدم تصويب آن توسط جمهوري اسلامي ايران.

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

 چکیده:

نقش صنعت حمل‌ونقل دريايي در تبادلات تجاري بین‌المللی و پيشرفت سريع و روند رو به رشد اين صنعت به جايگاهي رسيده است كه توسعه حمل‌ونقل به‌عنوان اصلی‌ترین سيستم توسعه همه‌جانبه در كشورها شناخته‌شده، و در حال حاضر بيش از 90% جابجايي كالا از طريق دریاها و راه‌های آبي صورت مي‌گيرد. در کشور پرتوان جمهوري اسلامي ايران، عليرغم الحاق به تعداد قابل‌توجهی از کنوانسیون‌های بین‌المللی مرتبط، هنوز موانعی بر تأیید کلی این کنوانسیون وجود دارد. درواقع دولت ایران، کنوانسیون 1982 حقوق دریاها را امضا نموده است، اما طی چند سال گذشته همواره از تصویب آن امتناع نموده و هیچ طرح یا لایحه‌ای در دولت و مجلس برای تصویب آن ارائه نشده است. در این پژوهش تلاش می‌شود با تمركز بر نقش محوري اين كنوانسيون به‌عنوان مرجع اصلي قوانين و الزامات در حوزه دريانوردي، برخی تردیدهای حقوقی، سیاسی و اقتصادی ایران نسبت به کنوانسیون‌های دریایی و کنوانسیون مزبور که در آثار و گفتار ناظران سیاسی، اقتصادی و حقوقی بازنمود داشته واکاوی شده و دلایل عدم تصویب کنوانسیون موردبررسی قرار گیرد. برخي از این تردیدها عبارت‌اند از موضوع حل اجباری اختلافات اعضای کنوانسیون بخصوص در اختلافات ایران و امارات متحده عربی بر سر جزایر سه‌گانه، موضوع عبور کشتی‌های نظامی از دریای سرزمینی و نیز مسئله عبور ترانزیتی از تنگه‌های بین‌المللی که ازنظر نظامی، سیاسی و اقتصادی در منطقه خلیج‌فارس و تنگه هرمز و نهایتاً موضوع تحدید حدود مناطق دریایی. بر اساس فرضيه اين تحقيق، محدوديت‌هاي سياسي و اقتصادي از اصلي‌ترين عوامل مؤثر در عدم تصويب كنوانسيون حقوق دریاها توسط جمهوری اسلامی ایران محسوب مي‌شود و تلاش می‌شود با واکاوی و تحلیل آن‌ها، تصویری علمی از اين مسئله ارائه گردد.

فصل اول

كليات پژوهش

1-1 بيان مسئله

حجم بالای فعالیت­های دریایی از قبیل حمل‌ونقل کالا، مسافر، صیادی، بهره­برداری از منابع دریایی و ده­ها فعالیت دیگر که در آن­ها کشتی­ها نقش اصلی را ایفا می­نمایند باعث گردیده تا کشتیرانی به یکی از صنایع بزرگ بین­المللی تبدیل گردد. صنعتی که علیرغم پیشرفت­های روزافزون بشر در عرصه­های مختلف فناوری همچنان يكي از پرخطر‌ترين صنایع محسوب مي‌شود، به‌گونه‌ای که همه‌ساله وقايع و سوانح دل‌خراش دريايي باعث تأسف و تأثر متصدیان امور ايمني در بخش دریانوردی مي‌شود. از طرفی از دیرباز فعالان عرصه دریا به دنبال وضع قوانینی برای کاهش خطرات و سوانح دریایی و افزایش ایمنی سفرهای دریایی بوده­اند، قوانینی بین­المللی که همه کشورها ملزم به رعایت و پیروی از آن­ها باشند. لذا در این راستا سازمان بين‌المللي دريانوردي برای اعمال حاکمیت در عرصه بین­المللی در دریاها به تصویب عهدنامه­ها (کنوانسیون) در زمینه­های متعدد دریانوردی مبادرت ورزیده که براي كشورهای عضو، وظیفه دوگانه‌اي ايجاب مي‌كند كه شامل پذيرش تعهد مندرجات عهدنامه و قبول نظارت بين‌المللي است به­گونه­ای که با اجراي كامل مفاد كنوانسيون می­توان جلوي بسياري از حوادث و سوانح دريايي را گرفت. امروزه تهديدات دريايي كه شامل دزدي کشتی‌رانی تجاري توسط دزدان دريايي و ترور سیم دريايي به يك مشكل بسيار مهمي تبدیل‌شده است. سازمان‌ها و نهادهاي بین‌المللی در راستاي رسالت خود با انجام تمهيداتي نسبت به موضوع امنيت دريانوردي در درياهاي آزاد و بین‌المللی واكنش نشان داده و به دنبال راه‌حل بهينه براي مواجهه با اين پديده هستند. گرچه تهديدات دريايي پديده جديدي محسوب نمی‌شود، امّا امروزه در منطقه خليج عدن، درياي سرخ و شرق كشور سومالي به علّت وجود مسائل خاص داخلي كشور سومالي، تهديدات و تعرض‌ها جدي به کشتی‌رانی بازرگاني صورت می‌پذیرد. در اين ميان كشور ايران با دارا بودن ناوگان بازرگاني بزرگ اعم از کشتی‌های كالا بر و تانكري از اين تمهيدات مستثني نيست و دزدان دریایی تعدادی از کشتی‌ها را تهدید و خدمه آن‌ها را به گروگان گرفته‌اند.

البته در برخی موارد نیز با مداخله نیروی دریایی ارتش، دزدان دریایی ناکام مانده‌اند. با توجه به این توضیحات ارزيابي معضل حوادث دريايي در چارچوب تعهدات عرفی كنوانسيون حقوق درياها و نقش سازمان بنادر و دريانوردي در مجامع بین‌المللی به‌ویژه سازمان بین‌المللی دريانوردی (آيمو) بسيار می‌تواند قابل‌توجه باشد. لذا در این گفتار سعی بر آن است تا با تشریح کنوانسیون‌هایی که سازمان بين‌المللي دريانوردي بدان ملحق گشته و همچنين به بررسي كنوانسيون 1982 و شرایط موجود اقدامات اجرایی كنوانسيون­های موصوف كه يكي از کنوانسیون‌هایی می‌باشد كه به مقوله امنيت دريانوردي و حوادث دريايي پرداخته و در صنعت دريانوردي براي كشورهاي عضو سازمان بین‌المللی دريانوردي از اهميت بسزايي برخوردار است اشاره نموده و اينكه رویکرد ایران به کنوانسیون 1982 حقوق دریاها چه بوده و چرا تاکنون ایران علیرغم امضا، از تصویب و لازم‌الاجرا شدن آن نسبت به خود امتناع می‌نماید؟ این پرسشی است که در این پژوهش در پی یافتن پاسخی برای آن هستیم. درواقع ازنظر حقوقی آنچه اینک مطرح است «تصویب» یا «عدم تصویب» کنوانسیون توسط ایران است. ازآنجاکه ایران کنوانسیون را امضا نموده است لذا اصطلاح صحیح و مناسب در اینجا «تصویب» است و نه «الحاق». ایران در حال حاضر یک «طرف» معاهده نیست امّا ازآنجاکه به‌عنوان یک کشور مشارکت‌کننده در اجلاس سوم حقوق دریاها آن را امضاء کرده است طبق حقوق معاهدات می‌تواند تعهدات حقوقی در قبال کنوانسیون مزبور داشته باشد که مهم‌ترین آن‌ها طبق ماده 18 کنوانسیون 1969 وین این است که اقدامی انجام ندهد که به هدف و منظور معاهده (حقوق دریاها) لطمه وارد کند. البته کنوانسیون حقوق دریاها یکی از چند معاهده مهم بین‌المللی است که دولت ایران از تصویب نهایی آن‌ها خودداری نموده است و هریک نیز بحث خاصی در جای خود می‌طلبد مثل معاهده 1969 وین، کنوانسیون منع شکنجه، کنوانسیون مبارزه با تروریسم هسته‌ای و چند سند دیگر در این زمینه، کنوانسیون منع تبعیض علیه زنان، اساسنامه دیوان کیفری بین‌المللی و… چه‌بسا اگر حساسیت‌های کنونی 62 سال پیش هم وجود داشت، ایران عضو سازمان ملل متّحد نیز نمی‌شد.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

تعداد صفحه :173

قیمت : 17300تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود پایان نامه به شما نشان داده می شود

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        ———- (فقط پیامک)        [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

*********  ********* *********

دسته بندی : حقوق