متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک تبدیل انرژی

با عنوان : تاثیر دمای محیط روی افت فشار خطوط انتقال گاز

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

گروه مهندسي مكانيك گرايش تبديل انرژي

سمينار كارشناسي ارشد

عنوان:

تأثير دماي محيط روي افت فشار خطوط انتقال گاز

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكيده

جريان گاز عبوري از خطوط لوله را جريان يك بعدي در نظر مي گيريم. معادلات اساسي در تحليل اين جريان، معادلات اندازه حركت، پيوستگي، انرژي ومعادله حالت مي باشند. به علت سرعت پائين گاز در خطوط لوله، روابط مكانيك سيالات مربوط به سيالات تراكم ناپذير در مورد جريان گاز قابل استفاده هستند. همچنين به علت نوسانات پائين درجه حرارت گاز در خطوط لوله مي شود گرماهاي ويژه را ثابت در نظر گرفت.

اختلاف درجه حرارت محيط با جريان گاز منجر به انتقال حرارت وطبعا تغيير دما و جرم حجمي گاز در خط لوله مي شود. اين تغييرات، موجب تغيير فشار گاز نيز خواهد شد. در صورتيكه از اصطكاك صرفنظر كنيم، افزايش يا كاهش فشار گاز در سرمايش يا گرمايش گاز تفاوت خواهد نمود.

با شناخت چگونگي تاثير دماي محيط بر افت فشار خطوط انتقال گاز مي توان با در نظر گرفتن اين عامل در طراحي، موجب كاهش افت فشار خط انتقال گاز شد.

مقدمه

خطوط لوله انتقال گاز عموما، داراي طول زيادي هستند. و افت فشار و به حداقل رساندن آن يكي مسائل مهم در طراحي خطوط انتقال گاز مي باشند. عموما خطوط گاز در ابتداي خط لوله داراي درجه حرارت يكساني با محيط نمي باشند، به خصوص در ايستگاه هاي تقويت فشار گاز كه در كمپرسور دماي گاز بالا مي رود، لكن با انتقال گاز، دماي گاز به دماي محيط نزديك مي شود.بنابراين انتقال حرارت وجود خواهد داشت و بايد اثر آن بر افت فشار جريان گاز مشخص شود.

افت فشار در خطوط انتقال يك عامل ناخواسته مي باشد وباعث پائين آمدن بازدهي كلي انتقال گاز مي شود. يكي از روشهاي موجود جهت به حداقل رساندن افت فشار استفاده از خنك كننده جهت رساندن دماي گاز به دماي محيط در ايستگاه هاي تقويت فشار گاز مي باشد.

در امكان سنجي اوليه احداث خطوط لوله گاز بايد با در نظر گرفتن اختلاف حرارت دماي محيط با جريان گاز و انتقال حرارت ناشي از آن اين عامل در طراحي به گونه اي در نظر گرفته شود كه در كاهش افت فشار نقش داشته باشد.

فصل اول: جريان گاز در خطوط لوله با گرمايش يا سرمايش

1-1) ملاحظات مقدماتي

جريان تراكم پذير به جرياني اطلاق مي گردد كه درآن تغييرات جرم حجمي در جريان بوقوع مي پيوندد. اين تغييرات در بسياري موارد ناشي از تغيير فشار در خط لوله مي باشد. از آنجايي كه تغيير چگالي معمولا با تغيير دما و همچنين انتقال گرما همراه است به استفاده از ترموديناميك، به خصوص قانون دوم ترموديناميك نيازمند خواهيم بود.

جريان تراكم پذير به شاخه هاي معمولي كه سيالات تراكم ناپذير مورد استفاده قرار مي گيرند تقسيم مي شود كه عبارتند از:

– جريان يك بعدي، دو بعدي و سه بعدي

– جريان پايا و نا پايا

– جريانهاي چرخشي و بي چرخشي

علاوه بر اين شاخه هاي مفيد آشنا براي جريان تراكم پذير رده بنده هايي اضافي زير نيز وجود دارد: جريان تراكم پذير فروصوتي ،جريان ترا صوتي،جريان فرا صوتي و جريان فوق صوتي.

لكن در مورد سيالات تراكم پذير كه در آن سرعت حركت سيال تا سه دهم سرعت صوت باشد جريان را تراكم ناپذير در نظر مي گيريم. لذا در خطوط انتقال گاز به علت عدد ماخ بسيار پايين آن مي توان جريان گاز را تراكم ناپذير در نظر گرفت.

تعداد صفحه : 68

قیمت : شش هزار تومان

 

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :       

———- ****         [email protected]

دسته بندی : رشته مکانیک