متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق الکترونیک

با عنوان : طراحی و پیاده سازی یک مبدل دیجیتال به آنالوگ با دقت 10 بیت و سرعت 5GS/s در پروسه 0.18μ تکنولوژی CMOS

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه ارومیه

پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

دانشكده فني

گروه برق- الكترونيك

طراحي و پياده سازي يك مبدل ديجيتال به آنالوگ با دقت 10 بيت و سرعت 5GS/s در پروسه 0.18μ تکنولوژی CMOS

اساتید راهنما: پروفسورخيرالله حديدي – پروفسور عبدالله خويي

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

آنچه در اين پايان نامه معرفي ميگردد عبارت است از طراحي و شبيه سازي يك مبدل ديجيتال به آنا لوگ با دقت 10 بيت و سرعت نمونه برداري 5 ميليارد نمونه در يك ثانيه كه در پروسه 0.18μ تکنولوژی CMOS انجام گردیده است.

در فصول اوليه اين پايان نامه به معرفي خود مبدل و پارامترهاي مهمي كه در عملكرد ا ستاتيكي و ديناميكي آن بسيار مهم هستند خواهيم پرداخت بعد توضيح مختصري در مورد ساختارهاي مختلف ارائه شده براي اين نوع مبدلها به همراه معايب و مزاياي هر يك آورده شده است و در نهايت ساختار ارائه شده كه مبتني بر يك DAC با استفاده از 4 كانال و بلوك Current Steering می باشد توضيح داده شده و دلايل استفاده از اين نوع ساختار بيان گرديده است.

تمام شبيه سازي ها براساس مدل كمپاني CSMC برای تکنولوژی CMOS , 0.18μm توسط نرم افزار HSPICE انجام گردیده است. سعي بر آن بوده است كه هميشه در حين شبيه سازي بدترين شرايط بر مدار اعمال شود به عنوان مثال اثر نويز Vdd و اثر Bonding Wire و اثر گوشه هاي مختلف پروسه و اثر ناهمخواني قطعات به ويژه منابع جريان (شبيه سازي مونت كارلو) در نظر گرفته شده است.

فصل اول

مقدمه

در طول چند دهه اخير نياز به ارتباطات پر سرعت و ايمن رشد چشمگيري داشته است اينترنت و تلفن همراه و ديگر امكانات ارتباطي از ملزومات زندگي امروزي است.مصونيت بالاي سيگنال ديجيتال در برابر نويز باعث ميشود تا گزينه مناسبي براي پردازش و بخصوص انتقال داده باشد از سوي ديگر سيگنال پردازش شده و يا منتقل شده بايد به شكل آنالوگ تبديل شده و مورد استفاده قرار گيرد. توضيحات بالا نقش واسطه هايي كه بتوانند اين دو عالم آنالوگ و ديجيتال را به هم مرتبط سازند را پررنگ ميكند اين واسطه ها تحت نامهاي مبدل هاي آنالوگ به ديجيتال و مبدلهاي ديجيتال به آنالوگ معروفند كه در اين پايان نامه سعي بر آن داريم تا در خصوص مبدلهاي ديجيتال به آنالوگ توضيحاتي ارائه شود.

همان طور كه از نام يك مبدل ديجيتال به آنالوگ بر مي آيد اين مبدل با پذيرفتن داده ديجيتال معادل آنالوگ آن را در خروجي توليد مي كند در واقع داده آنالوگ خروجي نقش سيگنال حامل داده ديجيتال را ايفا مي كند.

یک n,DAC بيتي يك سيستم الكتريكي است كه يك داده binary  مانند D=D1D2D3…Dn ورودي خود را به يك كميت الكتريكي در  خروجي مرتبط مي سازد كه مشخصه زماني و يا دامنه آن كميت در واقع متناسب با داده ديجيتال ورودي نسبت به يك مرجع مشخص مدوله شده است.

الگوریتم:

الگوريتمي كه در يك DAC مورد استفاده قرار مي گيرد در حالت كلي به شرح ذيل مي باشد.

1- كدينگ: اين مرحله مشخص مي كند كه هر يك از سمبل هاي باينري ورودي چگونه به داده آنالوگ خروجي تبديل خواهد شد. اثر گذاري هريك از سمبل ها مي تواند به شكل باينري يا Thermometric يا هر حالت كدي متناسب با كاربرد باشد.

2- كميت مرجع: يك مرجع الكتريكي مشخصي در نظر گرفته مي شود تا خروجي آنالوگ نسبت به آن سنجيده شود.

3- مكانيزم توليد الكتريكي: اين مكانيزم در بردارنده مكانيزم الكتريكي است كه سيگنال خروجي را توليد مي كند كه خود مشتمل بر 2 قسم است.

a) حوزه دامنه: به عنوان مثال مي توان مدولاسيون دامنه PAM را نام برد كه در واقع دامنه سيگنال خروجي متناسب با كد ديجيتال ورودي است.

b) حوزه زمان: شكل دهي ويژگي هاي زماني يك سيگنال را شامل مي شود به عبارتي متناسب با داده ديجيتال ورودي مشخصات زماني سيگنال خروجي مدوله مي شود كه در اين مورد ميتوان از مدولاسيون پهناي پالس PWM نام برد.

با توجه به توضيحات داده شده مي توان يك DAC را به صورت سيستمي در شكل 1-1 نشان داد. عملكرد اين سيستم در قالب زبان رياضي در صفحه بعد آورده شده است.

تعداد صفحه : 72

قیمت : 14700 تومان

 

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :       ———- (فقط پيامک)        [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

*********  ********** *********

دسته بندی : مهندسی برق