متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی محیط زیست

با عنوان : مدلسازی راکتور اختلاط کامل لجن فعال (CMAS) در تصفیه پساب شهری

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.Sc” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي شيمي – محيط زيست

عنوان:

مدل سازي راكتور اختلاط كامل لجن فعال (CMAS) در تصفيه پساب شهري

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكيده:

مدل سازي تصفيه خانه هاي شهري و صنعتي نياز به اصول اوليه اي دارد كه بر طبق آن بايد بر اساس استانداردهاي جهاني به صورت يكپارچه و هماهنگ در سراسر جهان انجام شود. به همين منظور از مدل هاي ACTIVATED SLUDGE MODELS) ASM) می توان استفاده كرد.

در اين پايان نامه از مدل شماره يك ASM براي مدل سازي تصفيه خانه شهري استفاده شده است و سعي شده الگوريتم ارايه شده در آن بتواند پاسخگوي حالات مختلف باشد. همچنين راكتوري كه جهت حذف BOD و نيتريفيكاسيون به كار رفته است راكتور اختلاط كامل لجن فعال (CMAS) مي باشد كه مناسب ترين راكتور تصفيه فاضلاب مي باشد.

مقدمه:

امروزه استفاده مجدد از آب هاي آلوده شده در فرايندهاي گوناگون اهميت زيادي پيدا كرده است. به همين دليل انواع مختلف فرايندهاي تصفيه پساب مطرح شده است و به كار برده مي شود.

در بين اين فرايندها تصفيه بيولوژيكي لجن فعال مي توان گفت كه مناسب ترين فرايند تصفيه فاضلاب در تصفيه خانه هاي شهري مي باشد زيرا هم عملكرد خوبي دارد و هم داراي كمترين آلودگي زيست محيطي مي باشد و در ميان انواع راكتورهايي كه براي اين فرايند به كار مي روند راكتور اختلاط كامل لجن فعال (Complete Mix Activated Sludge) با نام اختصاری CMAS به دليل مزاياي فراوان آن و توانايي آن در گذر خوب برابر شوك هاي ورودي محبوب ترين نوع راكتور مي باشد.

براي مدل سازي فرايند لجن فعال مدلي توسط IWA ارايه شده است كه مدل ASM1 می باشد و داراي دقتي كافي است اين مدل اساسا پايه اي براي مدل سازي راكتور هاي گوناگون مي باشد. در اين پايان نامه از مدل ASM1 استفاده شده است كه معادلات موازنه جرم بدست آمده از نوع ODE غير خطي مي باشد واز روش رانگ – كاتاي درجه پنجم حل شده است.

فصل نخست: کلیات

(1-1) تعريف و اهميت تصفيه فاضلاب

به طور كلي هر اجتماعي دور ريزهايي به صورت مايع، جامد و يا گازهاي قابل انتشار در جو در پس فعاليت هاي صنعتي، خانگي و يا كشاورزي خود توليد مي كند.

به طور ويژه در بخش مايعات دور ريز – فاضلاب و يا پساب – آب تامين كننده آن بخش بوده كه بعد از استفاده در بخش هاي گوناگون و آميخته شدن با مواد اضافي به صورت دور ريز در آمده است.

از ديدگاه منابع توليد، فاضلاب به عنوان آميخته اي از آب كه حمل كننده دور ريز هاي دفع شده از مناطق مسكوني، موسسات و بنگاه هاي تجاري و صنعتي كه مي تواند همراه با آب هاي زير زميني، سطحي يا بارش هاي جوي باشد.

هنگامي كه پساب تصفيه نشده در نقطه اي جمع شود به سبب در هم ريختگي تركيبات آلي در آن منجر به آزاد شدن گاز هاي بسيار بد بو خواهد شد و محيط مناسبي براي رشد بسياري از ميكرو ارگانيسم هاي پاتوژنيك مي شود كه از روده انسان و يا حيوانات و نواحي مختلف به درون آن راه يافته مي شود.

پساب ها همچنين شامل نيترات ها هستند كه باعث تحريك رشد گياهان آبزي مي شوند و ممكن است شامل تركيبات سمي و يا تركيباتي كه به طور بالقوه ممكن است بيماري زا و يا سرطان زا باشد هستند.

به دلايل ذكر شده حذف سريع و آسان فاضلاب از منابع توليد توسط تصفيه آن و استفاده مجدد و يا رها سازي آن در طبيعت ضروري مي باشد.

– مهندسی فاضلاب

مهندسي فاضلاب شاخه اي از مهندسي محيط زيست است كه مفاهيم علوم پايه و مهندسي را براي راه گشايي موارد درگير با فاضلاب و استفاده مجدد از آن را به كار مي گيرد.

هدف نهايي مهندسي فاضلاب محافظت از سلامت عمومي با شيوه اي متناسب با ديدگاه زيست محيطي، اقتصادي، اجتماعي و نگراني هاي سياسي است.

برای این کار لازم است دانش:

1- اجزا موجود در پساب.

2- اثرات اين اجزا هنگامي كه پساب در طبيعت رها مي شود.

3- دگرگوني و سرنوشت طولاني مدت اين اجزا در فرايندهاي تصفيه.

4- روش هاي تصفيه اي كه براي حذف يا اصلاح اجزاء موجود در فاضلاب استفاده مي شود.

5- روش هايي براي استفاده مفيد يا مصرف جامدات توليد شده اضافي توسط سيستم هاي تصفيه

را داشته باشیم.

(2-1) تقسيم بندي فاضلاب

از ديدگاهي مي توان فاضلاب هاي خام را به دو گروه بزرگ: 1- فاضلاب هاي شهري 2- فاضلاب هاي صنعتي دسته بندی کرد.

– فاضلاب هاي شهري

فاضلاب هاي شهري كه هدف اين پژوهش هم مي باشد حاصل از مصرف آب در منازل، ادارات، مراكز تجاري، آب هاي سطحي حاصل از بارش هاي جوي و شستشوي معابر و كليه خدمات شهري مي باشد، در اين نوع فاضلاب كمتر از مواد سمي خطرناك، فلزات سنگين و يا راديواكتيو يافت مي شود و عمدتا داراي مواد آلي و نيتروژن دار و فسفر دار حاصل از مواد دفعي انساني و پاك كننده ها است.

– فاضلاب هاي صنعتي

در فاضلاب هاي صنعتي كه حاصل كارهاي فرآيندي كارخانه جات و مراكز توليدي مي باشد مي توان گونه هاي زيادي از مواد شيميايي، نفتي و غيره كه براي انسان و محيط پيراموني او خطر آفرين است را مشاهده كرد، كه حذف آنها گاهي بسيار مشكل و دردسر ساز مي باشد و رهاسازي آنها هم در طبيعت حتي مي تواند گاهي باعث نابودي كامل آن منطقه شود كه پاك سازي آن بسيار هزينه بر و شايد غير ممكن باشد از اين قبيل مواد مي توان به فلزات سنگين، تركيبات نفتي و يا مواد راديو اكتيو اشاره كرد. بهترين راه حذف اين نوع مواد تصفيه آنها در خود كارخانه با روش هاي تخصصي تر براي آن ماده خاص مي باشد تا جمع آوري در يك مركز تصفيه و عمليات حذف روي آنها.

تعداد صفحه : 193

قیمت : شش هزار تومان

 

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        ———- ****       [email protected]

دسته بندی : مهندسی شیمی