متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک تبدیل انرژی

با عنوان : بررسی انرژی و جلوگیری از اتلاف آن در کوره نفت خام پالایشگاه تبریز

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” پایان نامه براي دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی مکانیک – تبدیل انرژي

عنوان:

بررسی انرژي و جلوگیري از اتلاف آن در کوره نفت خام پالایشگاه تبریز

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

کوره ها نقش مهمی در صنایع پتروشیمی و پالایشگاه ها دارند. آنها معمولا براي گرم کردن سیال فرآیند استفاده می شوند. همچنین آنها براي کاربردهاي مختلف از قبیل صنایع سیمان، شیشه، رنگ و صنایع دیگر استفاده می شوند.

ابتدا موازنه انرژي و بازیافت آن در پالایشگاه تبریز برسی گردیده است و در ادامه انواع کوره ها، ساختار و الحاقات آنها و راه هاي بهبود راندمان کوره مطالعه شده است.

همچنین روش طراحی کوره ارائه خواهد شد. کوره اي که مطالعه شده، کوره نفت خام پالایشگاه تبریز است. نوع کوره از نوع اتاقی با دو اتاق اشتعال، همراه با 38 مشعل در کف اتاق هاي اشتعال، مقاطع تشعشعی و جابجایی و یک دودکش است.

به منظور شبیه سازي بهتر پالایشگاه نفت تبریز، برگ داده ها و مبانی تئوري و مدلهاي تحقیق و برسی براي محاسبه قسمتهاي مختلف این کوره از قبیل: مقاطع تشعشع و جابجایی، دماي دیواره، افت فشار سیال فرآیند و گازهاي تولیدي در مقاطع تشعشع و جابجایی، دماي شعله آدیاباتیک، راندمان حرارتی کوره، کمیت ترکیب سوخت، طول شعله و… باید مطالعه گردد.

در مرحله بعدي، براي بهینه سازي کوره، اثرات تغییرات در پارامتر هایی از قبل: نوع سوختها و ترکیب آنها، هوا و سوخت و ترکیب آنها، پیش گرم کردن هوا و سوخت و درصد هوا بر روي راندمان و کمیت ترکیب سوخت و… بررسی شده است.

در مرحله بعد براي بهینه سازي کوره اثرات تغییرات در نوع سوختها و نرخ جریان از هواي مورد نیاز مطالعه شده است.

همچنین براي رسیدن به این هدف برنامه اي در زبان MATLAB نوشته شده است.

نتایج این مطالعه به صورت زیر است:

1- با کاهش ترکیب سوخت (Fuel Oil)، طول شعله و نرخ جریان هواي مورد نیاز کاهش و راندمان افزایش خواهد یافت.

2- بوسیله پیش گرمایش هوا و جریان هوا و سوخت، طول شعله و نرخ جریان هواي مورد نیاز، مصرف سوخت، کاهش و راندمان افزایش خواهد یافت.

3- بوسیله افزایش درصد هواي اضافی، طول شعله و نرخ جریان هواي مورد نیاز افزایش و نرخ جذب حرارت در ناحیه تشعشعی، دماي شعله، دماي گازهاي خروجی، حرارت جذب شده و راندمان کاهش خواهد یافت.

به منظور رسیدن به نتایج بالا، اثر این تغییرات بر روي محیط زیست باید مطرح گردد.

سر انجام ،طرحهاي از نو بنا کردن کوره براي افزایش به منظور افزایش ظرفیت و بهبود راندمان مطالعه شده است. براي کوره نفت خام پالایشگاه تبریز، اثرات افزایش ظرفیت بر روي راندمان، طول شعله و دماي ورودي نفت خام و تغییرات در ساختار کوره مطالعه شده است. همچنین براي این هدف زیر برنامه اي نیز نوشته شده است و نتیجه آن به صورت زیر آمده است: با افزایش ظرفیت (30 درصد) کوره نفت خام پالایشگاه تبریز، تعداد لوله ها در مقاطع تشعشعی و جابجایی می تواند افزایش یابد.

مقدمه:

پالایشگاه ها از بزرگترین منابع تولید انرژي در جهان بشمار می روند. از طرف دیگر مصرف انرژي آنها نیز مقادیر قابل توجهی می باشد. بطوریکه در اقلب موارد عدم صرفه جویی در مصرف انرژي می تواند یک پالایشگاه را به یک بنگاه اقتصادي ضرر ده تبدیل کند. مدیریت
انرژي یکی از مهمترین نیازها جهت اعمال این صرفه جویی هاست. در این راستا بررسی کامل مبادي تولید و مصرف انرژي و بهینه سازي آنها از مسائل بسیار مهم می باشد. با توجه به مصرف بالاي کوره ها، مدیریت صحیح یک کوره سبب استفاده بهینه از آن شده و در نهایت مصرف سوخت کوره کاهش می یابد و به همان میزان هزینه کاهش خواهد یافت. در پالایشگاهها کوره هاي واحد تقطیر از جمله بزرگترین و پر مصرف ترین کوره هاي یک پالایشگاه است بطوریکه افزایش دماي پیش گرم کن حتی براي یک درجه سانتی گراد رقم قابل ملاحظه اي را در مصرف سوخت سبب خواهد گردید.

پالایشگاه تبریز در زمینی به مساحت تقریبی 2 کیلومتر مربع در کیلومتر 15 جاده تبریز / مراغه احداث گردیده است .این پالایشگاه در سال 1353 توسط شرکت UOP طراحی شد و ساخت و نصب دستگاهها توسط شرکت ایتالیائی SNAM PROGECTTIS و با همکاری عده کثیري از تکنیسن ها و کارگران ماهر ایرانی انجام پذیرفته است. ظرفیت اسمی پالایشگاه تبریز به هنگام طراحی 80000 بشکه در روز در نظر گرفته شده بود که به همین نحو اجراء و کل پروژه در آبان ماه 1357 تکمیل و بهره برداري از آن آغاز گردید.

با اوج گیري انقلاب شکوهمند اسلامی، مهندسین و کارکنان انقلابی پالایشگاه در اجراي فرمان رهبر کبیر و بنیانگذار جمهوري اسلامی حضرت امام خمینی (ره) با منظور داشتن کلیه نکات ایمنی فعالیت پالایشگاه را متوقف و دستجمعی به امت انقلابی پیوسته و اعلام
اعتصاب نمودند. همین کار کنان متعهد بلافاصله پس از پیروزي قطعی انقلاب مقدس اسلامی به فرمان امام راحل لبیک گفته و با نهایت دقت و مهارت در اسرع وقت، پالایشگاه را راه اندازي نمودند.

طی هشت سال دفاع مقدس، پالایشگاه تبریز به علت اهمیت موقعیت نظامی و سیاسی، همچنین نزدیک بودن به مرز و در نتیجه قابل  دسترس بودن بیشتر هواپیماهاي دشمن، مکررا مورد تهدید حملات هوائی قرار گرفته، خصوصا در سالهاي آخر جنگ تحمیلی کمتر روز و شبی اتفاق می افتاد که چندین نوبت آژیر حمله هوائی در پالایشگاه به صدا در نیاید و طی این مدت، ده ها بار توسط هواپیماهاي متجاوز دشمن بعثی در معرض تهاجم قرار گرفته که 13 بار با شدیدترین وجه بمباران گردید. در این راست ا پالایشگاه تبریز 29 نفر از بهترین فرزندان خود ر ا به درجه رفیع شهادت به اسلام و انقلاب تقدیم نموده و عده بیشتري مجروح و معلول به افتخار کسب عنوان جانبازي نائل آمدند.

کارکنان مؤمن و متعهد پالایشگاه در چنین شرایط مخاطره آمیز و تحت شدیدترین فشارهاي روحی و روانی و با تحمل مشقات فراوان در اثر ایمان راسخ و به برکت انفاس قدسیه حضرت امام راحل موفق شده اند علاوه بر انجام وظایف روزمره به نحو احسن بلافاصله پس از هر حمله هوائی در اسرع وقت به بازسازي دستگاه هاي آسیب دیده پرداخته و فعالیت مستمر پالایشگاه را تحقق بخشند که این اقدامات سریع و مؤثر خاري بود در چشم دشمنان اسلام و این مرز و بوم.

به موازات این فعالیتهاي قهرمانانه و ایثارگرانه،در توسعه فعالیت پالایشگاه در کلیه زمینه ها، علیرغم وجود فشارهاي اقتصادي و سیاسی استکبار جهانی و جنگ تحمیلی هشت ساله، کارکنان پالایشگاه تبریز با بهره گیري از توانایی علمی و کارائی خود حماسه آفرینی ها کرده اندکه به عنوان نمونه می توان اجراي موفقیت آمیز طرح ازدیاد ظرفیت پالایشگاه را در سه مرحله نام برد که این پروژه به دست کارکنان پالایشگاه با رعایت اصل صرفه جوئی در هزینه و وقت انجام یافت که از نظر عوامل یادشده قبل مقایسه با اجراي طرحهاي انجام یافته توسط خارجیان صاحب نام در این صنعت نبوده و ورقی زرین بر صفحات دفتر پر افتخار این پالایشگاه افزوده که نتیجه این تلاش همه جانبه ازدیاد ظرفیت از 80000 بشکه در روز قبل از جنگ تحمیلی به 115000 بشکه در روز در حال حاضر است.

تعداد صفحه : 256

قیمت : شش هزار تومان

 

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :       

———- ****         [email protected]

دسته بندی : رشته مکانیک