متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی و علوم تربیتی با عنوان :بررسی و مقایسه میزان اضطراب و  اعتماد به نفس دانش آموزان دختر مقطع  راهنمایی و متوسطه شهرستان گیلان غرب  در  سال تحصیلی 91-90

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

مقدمه :

نياز جامعه انساني به شناخت عزت نفس و رشد و ارتقا عزت نفس خود در اين زمان از هر زمان بيشتر شده است. تغيير تحولات اجتماعي و اقتصادي و فرهنگي اين دوره به شكلي است كه براي برآورده شدن نيازها و كنار آمدن با دنياي پيچيده رو به تحول كنوني احتياج به اتكاي دروني محكم و عزت نفس قوي داريم. عزت نفس یک شاخص بسیار مهم در شخصیت افراد است که با مقدار ارزشی که ما به خود نسبت می دهیم و فکر می کنیم دیگران برای ما قائل هستند گفته می شود .عزت نفس از جمله مفاهیمی است که در چند دهه اخیر مورد توجه بسیاری از روانشناسان و پژوهشگران قرار گرفته است، اما قدمت تاریخی این موضوع در مباحثی که علماء و فلاسفه تعلیم و تربیت در گذشته داشته‌اند نیز به چشم می خورد( پور شافعی ، 1380، ص 178) .

عزت نفس واقعاً بر همه سطوح زندگی اثر می گذارد. در حقیقت ، بررسی های گوناگون حاكی از آن است كه چنانچه نیاز به عزت نفس ارضاء نشود ، نیازهای گسترده تری  نظیر نیاز به آفریدن ، پیشرفت ، و یا درك و شناسایی استعدادهای بالقوه محدود می ماند. به خاطر بیاورید هنگامی كه كاری را به بهترین نحو به پایان رسانده‌اید چه احساس خوشی به شما دست داده است. افرادی كه احساس خوبی نسبت به خود دارند ، معمولاً احساس خوبی نیز نسبت به زندگی خواهند داشت . آنها می توانند با اطمینان به خود و اطرافیان ، با مشكلات و مسئولیت های زندگی مواجه شوند و از عهده آنها برآیند

اضطراب به منزله بخشی از زندگی انسان در همه جوامع به عنوان یک پاسخ مناسب و سازگار تلقی می گردد فقدان اضطراب بیمار گونه ممکن است ما را با مشکلات و خطرات زیادی مواجه سازد اضطراب در حد متعادل و سازنده ما را وادار مي‌کند که برای انجام امور خود به موقع و مناسب تلاش کرده و بدین ترتیب زندگی خود را بادوام تر سازیم بندرت اتفاق می افتد که در خلال فرایند نوجوانی بحرانهای اضطراب مشاهده گردد ، گاهی این اضطراب به طور ناگهانی و زمانی به صورت تدریجی ظاهر می شود ، گاهی فراگیر است و زکانی بالعکس در خلال چند ساعت پایان می پذیرد بنابراین اضطراب به منزله بخشی از زندگی کودکان و نوجوانان ، یکی از مولفه‌های ساختار شخصیت آنها را تشکیل می دد و از این زاویه است که پاره ای از اضطراب های دوران نوجوانی را می توان بهنجار تلقی کرد و تاثیر مثبت آنها را بر فرایند تحول پذیرفت چون این فرصت را در جهت مواجه با منابع استرس زا و اضطراب آور گسترش دهند بالعکس اضطراب حرفی نیز وجود دارد که منزله منابع شکست و سازش نایافتگی به شمار می رود و طیف وسیعی از اختلال های شناختی و بدنی ، ترسهای غیر موجه و وحشت زدگی را شامل می شود و فرد را از بخش عمده ای از امکانات محروم می کند . ( جعفری ، 1383 ، ص 21)

یکی از اصول بهداشت روانی ، عزت نفس است به اعتقاد روانشناسان ، افراد بهنجار ، خود و زندگی خود را در دست دارند و هرگز کاری نمی کنند که مورد بی احترامی دیگران واقع شوند یا حب ذات و شخصیت خود را به خطر اندازد در صورتی که افراد نابهنجار نه تنها از خود بیزارند بلکه نفرت خویش را به دیگران نیز نشان می دهند برای حصول عزت نفس پدران و مادران به ویژه معلمان و بزرگترها وظیف دارند که از تحقیر شاگردان و فرزندان خود به طور جدی بپرهیزند و نیز مدیران و کارفرمایان ، امیران و فرماندهان ارتش ، باید نسبت به زیر دستان با ادب رفتار کنند و تا می توانند در برخورد های خود احترام ۀنان را رعایت کنند باید به خاطر داشت که مفهوم خود از روابط دوران کودکی با افراد خانواده سرچشمه می گیرد در تکوین آن بیش از هر چیز تابع انگیزه ذاتی اجتماعی است آدمی دوست دارد که دیگران او را انسان با ارزش ريال لایق کمک و محبت ، شایسته مقامی امن و احترام آمیز در جامعه بدانند وقتی عزت نفس به خطر می افتد ، اعتماد به نفس انسان نیز سست شده یا از بین می رود و ایمان آدمی به ارزش انسان خود نیز متزلزل می شود . ( همان منبع ، ص 60)

 

 

بیان مسئله :

بسیار دیده شده دانش‌آموزانی که از لحاظ توانایی و استعداد در سطح یکسانی می باشند عملکرد تحصیلی متفاوتی را به هنگام امتحان و یادگیری مطالب قبل از امتحان نشان می دهند هر ساله دانش آموزان و دانشجویان زیادی در سراسر کشور با وجود توانایی و استعداد خوب جهت ادامه تحصیل دچار افت تحصیل شده و در پاره ای از موارد مجبور به ترک تحصیل شده اند عوامل چندی در این مسئله دخیل است که اضطراب یکی از مهمترین آنهاست اضطراب تاثیر مهمی بر عملکرد تحصیلی داشته و ممکن است موجب کاهش آن شود و در نهایت خود اثر بخش عزت نفس دانش آموزان و دانشجو را تضعیف نموده و منجر به افزایش نگرانی اجتماعی و خانوادگی و تشویش گردد در بعضی از موارد پژوهش های انجام شده بین اضطراب امتحان و عوامل شخصیتی ، اجتماعی خانوادگی و آموزشگاهی رابطه نشان داده است ( غفاری ، 1385، ص 44 ) .

اعتماد به نفس دیدگاهی است که به فرد اجازه می دهد که از خود تصور مثبت روانی داشته باشد او را با اعتماد به نفس به توانایی هایشان اعتماد می کنند به طور کلی حس می کنند که بر زندگیشان کنترل دارند و باور دارند که در یک طیف منطقی قادر به انجام کارهایی که می خواهند و برنامه ریزی می کنند هستند داشتن اعتماد به نفس انتظارات واقع گرایانه را قبول دارند آنهایی که اعتماد به نفس کمتری دارند برای اینکه در مورد خودشان احساس خوبی داشته باشند به مقدار زیادی به تایید دیگران وابسته هستند آنها معمولاً از ریسک کردن اجتناب می کنند به خاطر اینکه از شکست می‌ترسند معمولاً انتظار موفق شدن دارند معمولاً خودشان را دست کم می گیرند و اگر تشویق یا تحسین شوند آنرا کوچک می‌شمارند یا رد می کنند به خاطر اینکه به تواناییهای خودشان اعتماد دارند آنها خودشان را می پذیرند و این حس را ندارند که باید خودشان را وفق بدهند تا پذیرفته شوند اعتماد به نفس الزاماً  خصوصیتی نیست که در همه ابعاد زندگی فرد تبلور داشته باشد معمولا افراد در بعضی از جنبه ها اعتماد به نفس دارند مانند درس یا ورزش اما در بعضی از جنبه ها اعتماد به نفس ندارند مثل تیپ و قیافه یا روابط اجتماعی ،(راستی نایز ،1386، ص 90) . اکنون این پژوهش سعی دارد رابطه بین میزان اضطراب و اعتماد به نفس دانش آموزان دختر راهنمایی و متوسطه را بررسی کند در این تحقیق بر آنیم که این سوال را پاسخ دهیم آیا عزت نفس می تواند بر میزان اضطراب دانش آموزان موثر باشد

 

 

اهميت و ضرورت پژوهش:

اضطراب به عنوان يك پديده‌ي متداول و مهم آموزشي ، رابطه تنگاتنگي با اعتماد به نفس و عملكرد و پيشرفت تحصيلي ميليون‌ها  دانش آموز و دانشجو در مراكز آموزشي دارد(اسلامي نسب ، 1388،ص 45).

اين پديده يكي از متغيير‌هاي شناختي-هيجاني بسيار مهم است كه از سالهاي بسيار دور وجود داشته و ارزيابي عملكرد كودكان و نوجوانان را تحت تأثير قرار داده است. اسپيلبرگر ، كانزالز و انتول (1978) در نوشته‌ةاي خود ماهيت اضطراب را به 50 سال پيش نسبت داده‌اند . به طور كلي بررسي متون روانشناسي نشان مي‌دهد كه پژوهش درباره اضطراب به طور جدي از سال 1952 ميلادي توسط مذلو و ساراسون شروع شده است پژوهش‌هاي اوليه نشان مي‌دهند كه افراد داراي اضطراببالا هنگامي كه از آنان انتظار موفقيت مي‌رود عملكرد ضعيفي از خود نشان مي‌دهند اما افراد داراي اضطراب پايين در چنين موقعيتي عملكرد خوبي از خود نشان مي‌دهند. اين يافته‌ها توسط «اي.سارسون» و همكارانش در بين دانشجويان نيز به دست آمده است و توسط «آنتوان » «بدل» و اسپيلبرگر (1976) مورد ارزيابي و تأييد قرار گرفته است. تفاوت و اختلاف در عملكرد افراد از نظر مذلو و ساراسون (1952) بر اساس سايق‌هاي روانشناختي آموخته شده صورت مي‌پذيرد.(همان منبع،46).

موقعيت امتحان دو نوع سايق را فرا مي‌خواند:

1 – تكليف جهت يافته يا تكليف مدار بر انگيخته مي‌شود كه موجب بروز رفتار‌هايي براي انجام تكليف مي‌گردد.

2 – سايقهايي دوم سايقهاي اضطراب اموخته مي‌باشند كه اين نوع سايق ‌ها دو نوع رفتار مخالف و ناهمساز را به وجود مي‌آورند. كوشش‌هاي مربوط به اين تكليف كه افراد را بر اساس آن بتوانند امتحان را به پايان برسانند و به اين طريق اضطراب خود را كاهش دهند.

پاسخها و رفتارهاي ناموربوط به تكليف كه با احساسات هيجاني از درماندگي ، واكنش جسماني شدت يافته، پيش بيني و انتظار تنبيه و توبيخ ، اعتماد كم و تلاش‌هاي ضمني براي رهايي از موقعيت امتحان مشخص مي‌شود.

 

 

مزایا و معایب عدم اجرای تحقیق :

پژوهش در این زمینه لازم است زیرا در دنیای پیچیده امروز شناخت عزت نفس و ارتقای آن بیش از هر زمان دیگر برای افراد جامعه مهم و ضروری است در دنیای پیچیده امروز برای اینکه شخص بتواند به نیازها ی خود دست پیدا کند باید به نیروی درونی خود تکیه کند و عزت نفس قوی داشته باشد شناخت عوامل مربوط به عزت نفس و هم چنین اضطراب ، شناخت عوامل ایجاد کننده اضطراب و عواملی که باعث بالا رفتن اعتماد به نفس در افراد جامعه می شود یاعث می شود که ما افرادی موفق را در تمام رشته های موجود در جامعه داشته باشیم که با عزت نفس قوی می توانند به اهداف خود برسند . یکی از مسئله های اصلی که در حل مشکلات پیش آمده وجود دارد عدم شناخت کافی از مشکل موموضوع پیش آمده برای ارائه راه حل می باشد با بدست آوردن شناخت و انجام پژوهش می توانیم به راه حل های بهتر برای حل مسائل پیش آمده دست پیدا کنیم .

 

اهداف پژوهش :

هدف کلی : بررسی و مقایسه میزان اضطراب و اعتماد به نفس دانش آموزان دختر مقطع راهنمایی و متوسطه شهرستان گیلان غرب  در سال تحصیلی 91-90

اهداف جزیی :

1 – تعیین رابطه بین میزان اضطراب و اعتماد به نفس دانش آموزان دختر .

2 – – تعیین رابطه بین میزان اضطراب و اعتماد به نفس دانش آموزان دختر.

3 – مقایسه میزان اضطراب دانش آموزان دختر و پسر .

4 – مقایسه میزان اعتماد به نفس دانش آموزان دختر و پسر.

 

سوالات پژوهش :

1 – آیا بین میزان اضطراب دانش آموزان دختر و اعتماد به نفس آنها رابطه وجود دارد ؟

2 – آیا بین میزان اضطراب دانش آموزان پسر و اعتماد به نفس آنها رابطه وجود دارد ؟

3 – آیا میزان اضطراب دانش آموزان دختربیشتر از پسران است است ؟

4 – آیا میزان اعتماد به نفس دانش آموزان پسر بیشتر از دختر است ؟

 

فرضیات پژوهش :

1 – بین میزان اضطراب دانش آموزان دختر و اعتماد به نفس آنها رابطه وجود دارد .

2 –بین میزان اضطراب دانش آموزان پسر و اعتماد به نفس آنها رابطه وجود دارد .

3 –میزان اضطراب دانش آموزان دختربیشتر از پسران است است .

4 –میزان اعتماد به نفس دانش آموزان پسر بیشتر از دختر است .

 

تعريف نظري متغيير‌ها:

متغيير مستقل: به متغيري گفته می‌شود كه از طريق آن متغير وابسته تبيين يا پيش بيني مي‌شود به اين متغير محرك يا درون داد گفته می‌شود .

متغيير مستقل در اين تحقيق اضطراب دانش اموزان مي‌باشد.

متغيير وابسته: متغيير است كه در جريان پژوهش از متغيير مستقل تأثير مي‌‌پذيرد.(ساروخاني ، 1377،ص 130)

متغيير وابسته در اين تحقيق اعتماد به نفس دانش آموزان مي‌باشد.

تعريف نظري اضطراب: حالت نگراني و دلشوره كه با ترس پيوند دارد موضوع اضطراب (مانند خوابي مبهم ، يك رويداد احتمالي ناگوار) معمولاً نامشخص تر و غير اختصاصي تر از موضوع ترس مانند يك حيوان وحشي است.

تعريف عملياتي اضطراب: در اين پژوهش منظور از اضطراب نمره‌هايي است كه دانش آموزان در مقياس اضطراب عمومي ANQ كسب مي‌كند و اين نمره‌ شاخص عددي براي اندازه‌گيري ميزان اضطراب عمومي مي‌باشد و نمره اي كه فرد در اين مقياس مي‌گيرد بيانگر ميزان شدت اضطراب عمومي وي مي‌باشد.(نجاريان و همكاران 1374،36)

تعريف نظري اعتماد به نفس: اعتماد به نفس قضاوت فردي نسبت به درجه ارزشمندي خود است ، كه در نگرش فرد نسب به خود بيان مي‌شود و  آن يك تجربه ذهني است كه فرد به وسيله‌ اظهارات شفاهي و ساير رفتارهاي بياني آشكارا انتقال مي‌دهد.(كوپر اسميت ، 1997)

تعريف عملياتي اعتماد به نفس: در اين تحقيق منظور از اعتماد به نفس نمره‌اي است كه فرد از مقياس بخشي اعتماد به نفس كوپر اسميت كسب مي‌كند.

متغيير‌هاي كنترل‌كننده: متغيير‌هاي هستند كه در جريان آموزش تحت كنترل محقق مي‌باشند كه در اين تحقيق جنسيت ، شهرستان محل تحصيل ، پايه تحصيلي مي‌باشند.

متغيير مداخله گر: هوش ، سطح تحصيلات والدين ، ساختار خانواده ، وضعيت اقتصادي خانواده مي‌باشد.

 

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :83
قیمت : 14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

*********  ********** *********