متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی

با عنوان : مدلسازی استخراج روغن از دانه آفتابگردان

در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي
جنوب واحد تهران
تكميلي دانشكده تحصيلات
“M.Sc” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد
مهندسي شيمي – طراحي فرآيندهاي صنايع نفت
عنوان:
 مدلسازي استخراج روغن از دانه آفتابگردان با استفاده از CO2 فوق بحراني

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

استفاده از سیال فوق بحرانی در فرآیندهای صنعتی در سالیان اخیر افزایش چشمگیری داشته است و امروزه از دی اکسید کربن فوق بحرانی در فرآیندهای صنعتی استفاده فراوانی می شود که از جمله می توان به استفاده از این سیال در صنایع داروسازی و غذایی اشاره کرد. فرآیند استخراج فوق بحرانی روغن آفتابگردان یکی از فرآیندهای مهمی است که امروزه مطرح می شود. در این تحقیق مدلسازی ریاضی استخراج روغن آفتابگردان از هسته آن با استفاده از فرض هسته کوچک شونده (Shrinking core) انجام شده و تاثیر پارامترهای دما، فشار، فلو و سایز هسته بر بازده استخراج مورد بررسی قرار گرفته. پس از بررسی تاثیر، دما در بازه 313K تا 353K، فشار از 20MPa تا 60MPa، سایز هسته از 0/23mm تا 2/18mm و فلو از 6-1 cm3/min این نتیجه به دست آمده که شرایط بهینه فشار 40MPa یا بیشتر، دما 353K یا بیشتر، فلوی 4 cm3/min یا بیشتر و سایز هسته 0/23mm است که بهتر است فرآیند در این شرایط انجام شود.

مقدمه
در ميان فرآيندهاي شناخته شده براي انجام عمليات جداسازي، فرايند تقطير و استخراج اهميت فراواني داشته و از معمولي ترين روش هايي مي باشد كه از دير زمان شناخته شده و به كار رفته اند. براي جدا كردن برخي از مواد از مخلوط ها نمي توان روش هاي معمول تقطير و ا ستخراج را عمدتا به لحاظ اقتصادي به كار گرفت؛ زيرا خواص فيزيكي و شيميايي مواد و نيز شرايط مورد نياز به گونه اي است كه امكانات لازم جهت استفاده و كاربرد روش هاي معمول موجود را به طور رضايت بخش و با كيفيت بالا فراهم نمي سازد . اهم اين موارد شامل بالا بودن نقطه جوش، نزديك بودن نقطه جوش موارد مورد نظر، حساسيت مواد به دماي بالا، تامين و بازيابي حلال مي باشد . در موارد ذكر شده و مشابه كه از ملاحظات اقتصادي و محدوديت هاي عملي و اجرائي نا شي شده است، بايستي از روشي براي انجام عمل جداسازي استفاده نمود و يا امكان بهره گيري آن را بررسي كرد كه آن روش حتي الامكان بتواند اكثر شرايط مورد نياز و بالاخص شرايط عمده و غالب را تامين نمايد. يكي از روش هايي كه امروزه جهت جداسازي مواد مفيد و ضروي از مخلوط ها و اجسام
مركب مورد توجه قرار گرفته و در حال حاضر به كار گرفته مي شود استخراج با سيال فوق بحراني مي باشد.

فصل اول

کلیات

1-1- استخراج

براي اينكه جزئيات فرايند استخراج فوق بحراني بيان شود ابتدا بايد فرايند استخراج بطور جداگانه تعريف شود.
تعريف استخراج : هر گاه دو ماده يا دو فاز (مي توانند از دو فاز مختلف يا يكسان باشند) در تماس مستقيم با هم قرار گيرند تا طي مدت زماني جزء مطلو ب آن از يك فاز يا ماده وارد فاز يا ماده ديگر شوند به آن استخراج گفته مي شود.
اساس انتقال در اين پديده تماس مستقيم يا مستمر است و در اثر اين تماس مستقيم و مستمر يك جزء مطلوب انتقال مي يابد.
استخراج انواع مختلف دارد مانند: استخراج مايع- مايع، جامد- مايع، گاز- مايع ، جامد-گاز و غيره.
يكي از مواد استخراج كه امروزه كاربرد فراواني در صنايع مختلف پيدا كرده است استخراج فوق بحراني است .

2-1- به كار بردن سيال فوق بحراني براي استخراج

استخراج با حلال يكي از قديمي ترين روشهاي جداسازي بوده و بدون شك تاريخ استفاده از آن به قبل از ميلاد برميگردد . علم استخراج با حلال در طي مدت زمان طولاني توسعه يافته است و بيشترين پيشرفت در مورد حلالها و سيالهاي مورد استفاده در فرايندهاي استخراجي بوده است . استخراج با فاز جامد و ، (soxhlet) سوكسله ،(sonication) روشهاي استخراجي نظير سونيكشن استخراج مايع كه مدتها پيش ابداع شده اند امروزه نيز به همان صورت قبلي جهت تهيه نمونه به كار ميروند . روشهاي استخراج با حلالهاي دورريز، با بازگيري ناقص نمونه ها، وقت گير بودن فرايند، مصرف زياد حلال و … همراه هستند . بدين ترتيب محققان به فكر ابداع روش جديد استخراجي افتادند كه علاوه بر اينكه معايب فوق را نداشته باشد بلكه داراي مزاياي چندي نيز باشد . يكي از اين است كه مزيتهاي بسياري دارد كه از جمله مي توان به SFE روشها استخراج با سيال فوق بحراني كاهش زمان استخراج و عدم آلودگي محيط زيست اشاره كرد.

تعداد صفحه : 133

قیمت : شش هزار تومان

 

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        ———- ****       [email protected]

دسته بندی : مهندسی شیمی

دیدگاهتان را بنویسید